Wspólne rozliczenie PIT z małżonkiem pracującym w Niemczech

Wspólne rozliczenie PIT z małżonkiem pracującym w Niemczech

Praca w Niemczech gwarantuje lepsze zarobki i warunki zatrudnienia niż w Polsce, ale wiąże się też z określonymi formalnościami, o których trzeba pamiętać – dotyczą one m.in. rozliczenia podatku. Jak przebiega ono w przypadku małżonków, z których jeden jest zatrudniony za zachodnią granicą? Czy wspólne wypełnienie PIT-u jest w takiej sytuacji możliwe i opłacalne? Jak rozliczyć podatek? Zapraszamy do lektury!

Wspólne rozliczenie niemieckiego podatku – kiedy możliwe?

Zacznijmy od tego, pod jakimi warunkami możliwe jest rozliczenie niemieckiego podatku wspólnie z małżonkiem. Takie rozwiązanie wchodzi w grę tylko, jeżeli zarówno mąż, jak i żona prowadzą wspólne gospodarstwo domowe. Nie ma tu znaczenia czy gospodarstwo to jest prowadzone w Polsce czy w Niemczech. Nie stanowi również przeszkody jeżeli jeden z małżonków prowadzi drugie gospodarstwo w związku z wykonywaną pracą (np. rodzina co do zasady mieszka w Polsce ale mąż w trakcie pracy w Niemczech dysponuje tam lokalem mieszkalnym i jest w nim zameldowany).
Co ważne, wspólne rozliczenie niemieckiego podatku to tylko jedno z rozwiązań – nawet jeśli teoretycznie można złożyć zeznanie razem z małżonkiem, nie jest to niezbędne. Decydując się na rozliczenie we dwoje, należy dostarczyć wymagane dokumenty niemieckiemu fiskusowi w terminie do 30 kwietnia za poprzedni rok fiskalny. Osoby pracujące za zachodnią granicą, które na stałe mieszkają w Polsce, muszą pamiętać o rozliczeniu w obu krajach.

Małżeński PIT w Niemczech – czy warto?

Kiedy warto skorzystać z możliwości wspólnego rozliczenia niemieckiego podatku? To opłacalne dla małżeństw, w których jedna z osób nie ma stałego zatrudnienia, jest bezrobotna lub osiąga niskie dochody. W takiej sytuacji Zusammenveranlagung, bo tak nazywa się w języku niemieckim wspólny dokument, gwarantuje korzystne finansowo rozliczenie i możliwość uzyskania dużych ulg podatkowych. Atrakcyjność tego rozwiązania wynika m.in. z dostępu do wolnej kwoty opodatkowania w podwójnej wysokości. Również pary posiadające dzieci mogą liczyć na dobre warunki.
W naszej praktyce zawsze wstępnie kalkulujemy zwrot podatku w dwóch wersjach: rozliczenia indywidualnego i wspólnego z małżonkiem. Jeżeli tylko rozliczenie wspólne jest korzystniejsze (a, w przypadku naszych klientów, prawie zawsze tak jest) to korzystamy z tej możliwości optymalizacji opodatkowania.

A co z rozliczeniem w Polsce?

Co do zasady osoba osiągająca przychody wyłącznie w Niemczech nie ma obowiązku składania rocznego rozliczenia PIT w Polsce. W praktyce jednak, jeśli chce rozliczyć podatek w Niemczech, będzie musiała złożyć stosowne zeznanie również w Polsce aby móc później otrzymać z polskiego urzędu skarbowego stosowne zaświadczenie o dochodach. Zeznanie takie składamy na formularzu PIT-36 a dochody zagraniczne ujawniamy na załączonym do niego PIT-ZG.

Osoby pracujące w Niemczech mogą, choć nie muszą, również w Polsce rozliczyć się wspólnie z małżonkiem. Jedyny wyjątek dotyczy przedsiębiorców, którzy korzystają z liniowej stawki podatkowej (19%) lub ryczałtu – oni nie mogą skorzystać z tej formy rozliczenia.

To, czy w Polsce rozliczymy się wspólnie czy indywidualnie, nie ma znaczenia dla rozliczenia w Niemczech. A zatem to, że w kraju małżonkowie złożą osobne PITy nie stanowi przeszkody do skorzystania ze wspólnego rozliczenia w Niemczech. I vice versa, wspólne rozliczenie w Polsce nie wyklucza indywidualnego w Niemczech.

Skonsultuj się z profesjonalistami

Mając na uwadze indywidualną sytuację każdego małżeństwa i skomplikowaną konstrukcję federalnego fiskusa, przed skorzystaniem z możliwości wspólnego rozliczenia niemieckiego podatku warto skonsultować się z naszym biurem. Umożliwiamy częściowy zwrot podatkowy już w momencie złożenia dokumentów. Mamy wieloletnie doświadczenie i fachową wiedzę na ten temat – jako pierwsi w regionie zajmowaliśmy się rozliczeniami podatku z Niemiec. Gwarantujemy transparentność usług i obsługę wysokiej jakości w trybie stacjonarnym, jak i zdalnym. Zapraszamy do współpracy każdego, kto poszukuje profesjonalnego wsparcia w kontaktach z fiskusem!