Jak przygotować się do rozliczenia podatku?
Poniżej przedstawiamy zestawienie działań, które znacznie przyspieszą przygotowanie rozliczenia i zapewnią wykorzystanie wszystkich furtek do obniżenia ostatecznego zobowiązania podatkowego.
- Dojazdy z Polski do Niemiec
- przy przejazdach samochodem prywatnym: paragony ze stacji benzynowych, na których po drodze tankujemy lub robimy drobne zakupy, opłaty za autostrady itp;
- przy przejazdach autobusami, pociągami lub samolotami: bilety (najlepiej imienne) na te środki transportu
Urzędy sprawdzają także czy przebieg deklarowanego pojazdu jest spójny z zadeklarowaną ilością przejechanych kilometrów. A zatem powinniśmy być w stanie wykonany przebieg udokumentować. Zazwyczaj jest on odnotowywany przy corocznych technicznych przeglądach pojazdu. Warto jednak prosić o wpisanie aktualnego przebiegu również na fakturach za bieżące naprawy, zmiany kół itp. Również sprzedając stary pojazd i kupując nowy należy w umowie zawrzeć informację o przebiegu.
I pamiętajmy…
- deklarując przejazdy pojazdem z silnikiem benzynowym nie należy dołączać do niego paragonów za olej napędowy (w „drugą stronę” też ).
- nie możemy deklarować np. 12 przejazdów po 1.000 km w jedną stronę, jeżeli z przebiegu pojazdu wynika, że przejechał on w tym czasie 6.000 km
Wszystkie powyższe dokumenty najlepiej od razu, na bieżąco, odkładać do osobnej teczki lub segregatora.
- Dojazdy osób nie pozostających w związku małżeńskim
Skorzystanie z wyżej opisanej ulgi na dojazdy uwarunkowane jest prowadzeniem podwójnego gospodarstwa domowego. Udowodnienie tego jest szczególnie problematyczne w przypadku osób samotnych. W ich przypadku bowiem występuje domniemanie, że prowadzą jedno gospodarstwo w miejscu gdzie pracują. Zatem wykorzystanie tego narzędzia do obniżenia zobowiązania podatkowego będzie uzależnione od tego czy będą w stanie wykazać, że pomimo podjęcia pracy w Niemczech ich centrum interesów życiowych nadal pozostaje w Polsce. Czynnikiem wskazującym istnienie takiego związku z Polską jest np. dysponowanie lokalem mieszkalnym i ponoszenie kosztów jego utrzymania (umowa własności lokalu lub najmu, opłaty za czynsz, media itp.). Dokumenty potwierdzające taki stan rzeczy powinny być systematycznie gromadzone w ciągu roku podatkowego.
W trakcie wieloletniej praktyki wypracowaliśmy też jeszcze inne sposoby na uzasadnienie prowadzenia podwójnego gospodarstwa przez osoby samotne, które wykorzystujemy rozliczając naszych klientów.
- Dojazdy w Niemczech z miejsca zamieszkania do pracy
Odliczeniu mogą również podlegać również dojazdy do pracy na terenie Niemiec. Dokumentuje się je podobnie jak w przypadku dojazdów z Polski do Niemiec (paragony za paliwo + przebieg pojazdu, bilety na publiczne środki transportu itp) aczkolwiek w tym przypadku dokumentacja nie musi być tak szczegółowa. Oczywiście nie ma potrzeby sporządzania odrębnego zestawienia na każdy przejazd.
Dodatkowo w przypadku osób oddelegowanych przez polskie firmy wskazane jest przedstawienie zaświadczenia pracodawcy, z którego wynika, że nie zapewniał on firmowego transportu do miejsca pracy.
- Zmiana miejsca zamieszkania w Niemczech
Jeżeli następuje zmiana miejsca pracy, która uzasadnia zmianę również miejsca zamieszkania, można skorzystać z tzw. ulgi na zagospodarowanie w nowym miejscu.
Zaistnienie powyższych okoliczności dokumentujemy zaświadczeniem pracodawcy o zmienie miejsca wykonywania pracy oraz niemieckim meldunkiem z nowego miejsca zamieszkania.
- Darowizny na osoby bliskie
Darowizny takie mogą podlegać odliczeniu pod następującymi warunkami:
- obdarowanym jest członek najbliższej rodziny (w praktyce głównie rodzice i teściowie, dziadkowie i pradziadkowie);
- obdarowany jest niezdolny do pracy (np. z powodu wieku lub choroby);
- przychody obdarowanego nie pozwalają na samodzielne utrzymanie;
- darowizny są udokumentowane dowodami w postaci przelewów z konta darczyńcy na konto obdarowanego
Np. powinny zostać uwzględnione darowizny na rzecz poważnie chorej matki z wysokimi kosztami leczenia, utrzymującej się z niewysokiej renty.
- Koszty remontu mieszkania
W przypadku remontu mieszkania należy zachować faktury za wykonane prace. Należy zwrócić uwagę aby na fakturze oddzielnie wyszczególniona była robocizna i materiały (odliczeniu podlega wyłącznie robocizna).
- Ulga na niepełnosprawne dziecko
Należy przedstawić dowody niepełnosprawności. Należy też wziąć pod uwagę, że w przypadku zażądania przez urząd niemiecki przysięgłych tłumaczeń dokumentów, ich koszty mogą sprawić, że wystąpienie o tą ulgę będzie niecelowe, chyba że zostaną wykorzystane w kolejnych latach.
- Pozostałe
Oprócz powyższych, najważniejszych i dających największe korzyści podatkowe, ulg można też gromadzić dowody (najlepiej imienne) ponoszenia następujących wydatków:
- narzędzia do pracy (należy pamiętać, że trzeba będzie udowodnić ich związek z wykonywaną pracą; np. zakup laptopa przez osobę zatrudnioną jako murarz raczej zostanie odrzucony);
- pranie odzieży roboczej (dla osób, dla których wymagana jest praca w takiej odzieży);
- szkolenia zawodowe i zwiększanie kwalifikacji;
- telefon (podobnie jak w powyższych przypadkach, tylko w przypadku wykazania związku z wykonywaną pracą);
- koszty leków, leczenia i rehabilitacji (należy jednak pamiętać, że koszty te sumarycznie muszą przekroczyć określony, ustalany indywidualnie i zazwyczaj dość wysoki, próg minimalny)
- opieka i kształcenie dzieci (dowody opłat za prywatny żłobek, przedszkole lub szkołę)