500 vs. KG

Zmiany w „500+” od czerwca 2022

Od czerwca 2022 w życie weszły zmiany w zasadach przyznawania świadczenia wychowawczego „500+”, które sprawiają, że będzie się ono należało również osobom, które wcześniej nie miały do niego prawa.

Przypomnijmy: zgodnie z unijnymi przepisami o koordynacji świadczeń w sytuacji, w której choć jeden z rodziców podlegał niemieckim ubezpieczeniom społecznym, a jednocześnie żadne z rodziców nie było objęte obowiązkiem ubezpieczeniowym w Polsce, krajem odpowiedzialnym w pierwszej kolejności za wypłatę świadczeń rodzinnych były Niemcy. W konsekwencji osoby te mają prawo do otrzymywania niemieckiego Kindergeld w pełnej wysokości. Jednocześnie, jako że świadczenia polskie są niższe od niemieckich, osoby te nie otrzymują polskiego świadczenia „500+”. Przynajmniej tak było do maja 2022 r.

Po zmianie przepisów o „500+”, od czerwca 2022 r. świadczenie to ma być wypłacane na wszystkie niepełnoletnie dzieci zamieszkałe w Polsce, niezależnie od unijnych przepisów określających kolejność, w której poszczególne kraje mają obowiązek przyznawania świadczeń rodzinnych. A zatem osoby, którym wcześniej „500+”, z wymienionych powyżej powodów, się nie należało powinny teraz wnioskować o nie w ZUS a wniosek ten powinien być rozpatrzony pozytywnie.

Pozostaje zatem pytanie co z Kindergeld? Czy niemieckie Familienkasse zaczną, podobnie jak w przypadku osób, dla których krajem nadrzędnie zobowiązanym do wypłaty świadczeń jest Polska, potrącać przyznane „500+” z należnego świadczenia w Niemczech? Naszym zdaniem nic takiego nie powinno mieć miejsca. Jeżeli zgodnie z nadrzędnymi przepisami unijnymi krajem zobowiązanym do wypłaty świadczenia w pierwszej kolejności są Niemcy, to kraj ten powinien przyznać świadczenie w pełnej wysokości, niezależnie od dobrowolnej rezygnacji strony polskiej z prawa do potrącenia tych zasiłków ze świadczeń należnych w Polsce. A zatem osoby te powinny pobierać należne zasiłki w obu krajach!

Powyższej interpretacji przepisów będziemy bronić w prowadzonych dla naszych klientów sprawach o Kindergeld. Czas pokaże, czy będzie ona równie oczywista dla Familienkasse, czy jej przeforsowanie będzie wymagało dłuższej walki z urzędami niemieckimi.