Co do zasady nasze dochody mogą być w Niemczech objęte:
- Okres objęty zaświadczeniem: zazwyczaj jest to okres zatrudnienia w danej firmie.
- Liczba okresów bez prawa do wynagrodzenia. Parametr ten może mieć wpływ na prawo do rozliczenia na zasadach nieograniczonego obowiązku podatkowego (w sytuacji kiedy w pozycji pierwszej ujęty jest okres przekraczający 180 dni a jednocześnie wpis w pozycji 2 wskazuje na możliwe przerwy w ciągłości tego okresu).
Nieograniczony obowiązek podatkowy jest zdecydowanie korzystniejszy dla zdecydowanej większości podatników. Osoby nie spełniające warunków nieograniczonego obowiązku podatkowego będą opodatkowane z zastosowaniem przepisów o ograniczonym obowiązku podatkowym.

Nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu co do zasady i obowiązkowo podlegają wszystkie osoby, których miejsce stałego zamieszkania znajduje się w Niemczech lub które w sposób nieprzerwany zamieszkują w tym kraju przez okres minimum pół roku. Półrocznego okresu nie przerywają krótkie przerwy spowodowane np. urlopem, wizytami u mieszkającej w Polsce rodziny itp. Dodatkowo wymóg ciągłego, półrocznego pobytu w Niemczech nie musi być spełniony w jednym roku kalendarzowym. Dla ułatwienia poniżej kilka przykładów:
Przykład 1.
Wyjeżdżamy do pracy w Niemczech 01.04.2021, pracujemy i mieszkamy tam nieprzerwanie do 15.09.2021 ; w międzyczasie 2 razy przyjeżdżamy do rodziny w Polsce z weekendową wizytą – będziemy objęci nieograniczonym obowiązkiem podatkowym w Niemczech w roku 2021, gdyż mieszkamy w tym kraju nieprzerwanie ponad pół roku.
Przykład 2.
Wyjeżdżamy do pracy w Niemczech 01.10.2021, pracujemy i mieszkamy tam nieprzerwanie do 15.03.2022 – pomimo, że w żadnym roku kalendarzowym nie mieszkaliśmy w Niemczech ponad pół roku to całkowity, ponad półroczny, okres zamieszkania sprawi, że będziemy objęci nieograniczonym obowiązkiem podatkowym w Niemczech zarówno w roku 2021 jak i 2022
Przykład 3.
Wyjeżdżamy do pracy w Niemczech 01.04.2021, pracujemy i mieszkamy tam nieprzerwanie do 15.09.2022 po czym wracamy do Polski. Po miesiącu znajdujemy nową pracę w Niemczech i wyjeżdżamy na okres od 15.10.2021 do 20.12.2021 . Choć w sumie przebywaliśmy w Niemczech ponad pół roku to przerwa od 16.09.2021 do 15.10.2021 zostanie uznana przez urząd za przerywającą ciągłość tego okresu i w konsekwencji nie będziemy mieli prawa do nieograniczonego obowiązku podatkowego z uwagi na stały pobyt w Niemczech.
Osoby, które nie są obowiązkowo objęte nieograniczonym obowiązkiem podatkowym na podstawie miejsca zamieszkania lub stałego pobytu w Niemczech mogą złożyć w niemieckim urzędzie skarbowym wniosek o opodatkowanie na tych zasadach. Zazwyczaj wniosek ten składa się po zakończeniu roku podatkowego wraz z zeznaniem podatkowym ale można to zrobić również w trakcie roku podatkowego (UWAGA!!! –objęcie w trakcie roku podatkowego niegraniczonym obowiązkiem podatkowym może skutkować dużymi dopłatami podatku jeżeli po jego zakończeniu okaże się, że nie spełnialiśmy warunków do takiej formy opodatkowania).
Do objęcia nieograniczonym obowiązkiem podatkowym na podstawie złożonego przez siebie wniosku uprawnione są osoby, których dochód pozaniemiecki (a więc np. osiągnięty w Polsce, Holandii itp.) w roku podatkowym nie przekroczył kwoty 4.704 € (w 2021 r.).