Choć większość polskich pracowników w Niemczech zatrudniona jest na umowach o pracę, to coraz częściej zjawiają się u nas klienci, którzy zdecydowali się na rozpoczęcie tam własnej działalności gospodarczej. Co prawda prawo do Kindergeld dla wszystkich osób, niezależnie od formy zatrudnienia regulują te same przepisy, jednak w przypadku osób samozatrudnionych udowodnienie spełnienia określonych w nich warunków niejednokrotnie napotyka pewne trudności.
Podstawowym tytułem do Kindergeld dla Polaków pracujących w Niemczech jest stały (ponad półroczny), nieprzerwany pobyt na terenie tego kraju (przy czym, krótkie wyjazdy np. na urlopy lub wizyty u rodziny nie przerywają ciągłości tego okresu – §9 niemieckiej ordynacji podatkowej). O ile w przypadku osób zatrudnionych na umowie istnieje domniemanie, że muszą mieszkać w pobliżu miejsca pracy aby móc codziennie się w niej stawić*, o tyle w przypadku samozatrudnionych takiej pewności nie ma. Można sobie bowiem wyobrazić sytuację, że przyjeżdżają oni do Niemiec jedynie na krótkie okresy niezbędne do wykonania zlecenia mieszkając jednocześnie na stałe w Polsce.

W tej sytuacji należy zawczasu zadbać o zbieranie dokumentów, które potwierdzą fakt stałego zamieszkiwania w Niemczech. Dokumentami takimi mogą być:
- umowa najmu lokalu mieszkalnego
- opłaty czynszu za mieszkanie wynajmowane w Niemczech
- opłaty związane z mieszkaniem wynajmowanym w Niemczech (czynsz, prąd, abonament telewizyjny itp.)
W związku z tym sugerujemy dokonywanie wszystkich powyższych opłat przelewem.
Warto również robiąc codzienne zakupy (np. artykułów spożywczych) wykorzystywać do płatności kartę bankową. Zestawienie regularnych transakcji na karcie może również stanowić doskonały dowód na zamieszkiwanie w danym miejscu.
W przypadku osób nie posiadających stałego pobytu w Niemczech (lub nie mogących go udowodnić) Kindergeld może przysługiwać, jeżeli są w tym kraju objęci nieograniczonym obowiązkiem podatkowym na złożony przez siebie wniosek (§1 ust 3 niemieckiej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – EStG). Tutaj jednak robią się schody:
- nieograniczony obowiązek podatkowy przysługuje jedynie osobom spełniającym określone warunki
- o nieograniczony obowiązek podatkowy na podstawie §1 ust 3 EStG zazwyczaj wnioskuje się dopiero składając roczne rozliczenie podatkowe a jego potwierdzenie znajduje się w wydanej decyzji podatkowej; tymczasem na wydanie decyzji w przypadku przedsiębiorców czeka się zazwyczaj dużo dłużej niż w przypadku pracowników
- Kindergeld z tego tytułu należy się wyłącznie za miesiące, w których osiągnięto przychody w Niemczech; należy zatem zadbać aby w każdym miesiącu wystawić przynajmniej jedną fakturę i otrzymać przynajmniej jeden przelew na konto z tytułu wynagrodzenia za wykonane usługi.
Podsumowując: uzyskanie Kindergeld w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej jest zdecydowanie bardziej skomplikowane niż w przypadku osób zatrudnionych na umowach o pracę. Dlatego też sugerujemy Państwu jak najwcześniejszy kontakt z naszym biurem celem wczesnego przygotowania odpowiedniej strategii gromadzenia niezbędnych dokumentów.
* dotyczy to wyłącznie osób posiadających stałe miejsce pracy, nie będzie natomiast miało zastosowania w innych przypadkach, np. kierowców samochodów ciężarowych, którzy często w ogóle nie dysponują mieszkaniem w Niemczech.