Odwieczny problem osób pracujących w Niemczech to: którą klasę podatkową mam wybrać? Spróbujemy pokrótce odpowiedzieć na to pytanie.
Żeby Państwa uspokoić najpierw najprostsza odpowiedź – finalnie nie powinno to mieć żadnego znaczenia dla wysokości odprowadzonego podatku. Klasa podatkowa nie decyduje bowiem o jego ostatecznym wymiarze a jedynie o wysokościach pobieranych w ciągu roku zaliczek. A zatem: albo będziemy odprowadzać mniejsze zaliczki i otrzymywać wyższe wynagrodzenie na rękę, ale za to nie oczekujmy wysokiego zwrotu w ostatecznym rozliczeniu (może pojawić się nawet dopłata, o czym poniżej) albo potrącane zaliczki będą wyższe a po zakończeniu roku będziemy mogli cieszyć się korzystnym rozliczeniem.
Klas podatkowych jest wiele, ale dla uproszczenia zajmiemy się dwiema, które dotyczą 99% z Państwa, czyli klasą 1 i klasą 3.

- Klasa podatkowa 1 (Steuerklasse 1)
Domyślna klasa podatkowa, którą dostaje każdy dopóki … nie okaże się, że może być objęty inną klasą. Odprowadzane zaliczki na podatek dochodowy zależą wyłącznie od dochodu osiąganego przez podatnika. W konsekwencji są one wyższe niż przy klasie 3, ale nic straconego. Jeżeli na koniec roku okaże się, że odprowadzono za dużo podatku odzyskamy go po dokonaniu rozliczenia. Przy 1 klasie podatkowej nie ma co prawda obowiązku składania zeznania rocznego (chyba, że otrzymamy specjalne „zaproszenie” z niemieckiego urzędu skarbowego), ale … w większości przypadków złożenie takiego zeznania jest uzasadnione oczekiwanym zwrotem podatku.
- Klasa podatkowa 3 (Steuerklasse 3)
Aby być objętym tą klasą podatnik musi złożyć specjalny wniosek. Jest ona przeznaczona dla osób, których współmałżonek nie osiąga dochodów (lub dochody te są minimalne). Zaliczki na podatek dochodowy są obliczane przy założeniu, że małżonkowie ostatecznie złożą wspólne rozliczenie (które w tym wypadku jest obowiązkowe). Dzięki temu są one niższe ale … czego nie odprowadzimy w ciągu roku tego nie odzyskamy po jego zakończeniu. Ostateczny zwrot podatku z całą pewnością będzie niższy niż u podatnika w takiej samej sytuacji, ale pozostającego na pierwszej klasie.
UWAGA!
Niektórzy pracodawcy zachęcają do przejścia na 3 klasę argumentując, że dzięki temu pracownik zarobi więcej. TO TAK NIE DZIAŁA. Większe „na rękę” co miesiąc odbije się na wysokości rocznego zwrotu. Dlatego oceniając swoje wynagrodzenie zawsze kierujmy się kwotą brutto. Optymalizację podatkową zostawcie Państwo tym, którzy się na tym znają, czyli … nam 😉.
Pochopne wnioskowanie o 3 klasę niesie ze sobą dodatkowe ryzyko w przypadku jeśli po zakończeniu roku okaże się, że do tej klasy nie mieliśmy prawa, względnie prawo to w ciągu roku utraciliśmy (np. współmałżonek podjął pracę). Zdarzyło nam się już zobaczyć kilka osób, które w takich okolicznościach dowiedziały się, że zamiast otrzymać zwrot podatku muszą dopłacić kilkaset euro. Dodatkowo, uczulone na takie sytuacje, niemieckie urzędy skarbowe nierzadko w kolejnym roku nakładają na podatnika obowiązek odprowadzania dodatkowych, kwartalnych zaliczek.
Podsumowując nasza rada: jeżeli zastanawiacie się Państwo, która klasa podatkowa jest dla Was lepsza to zostańcie przy pierwszej, a ewentualnie nadpłacony w ciągu roku podatek potraktujcie jako … formę oszczędzania na ekstra wydatek w kolejnym roku.