S

Jak rozliczyć podatek z Niemiec?

Najprościej – kontaktując się z nami. Na początek wystarczy, że prześlecie nam Państwo:

Na tej podstawie dokonamy wstępnej kalkulacji spodziewanego zwrotu podatku oraz poinformujemy o opłacie, którą będziecie Państwo musieli uiścić jeśli zdecydujecie się skorzystać z naszych usług.

Wstępnie oszacowany zwrot jest zazwyczaj mniejszy niż możliwy ostatecznie do uzyskania. Dlatego, w kolejnym kroku, w rozmowie z Państwem zidentyfikujemy możliwość zastosowania dodatkowych ulg, z których możecie Państwo skorzystać, z wyliczeniem finansowych korzyściach zastosowania tych ulg oraz dokumentach, które musielibyście Państwo przedstawić aby udowodnić prawo do skorzystania z nich. Do Państwa należy decyzja, z których ulg zechcecie skorzystać biorąc pod uwagę dodatkowy czas, który trzeba będzie poświęcić na załatwienie dodatkowych dowodów. Jeżeli jednak skorzystaliście Państwo z naszego poradnika jak przygotować się do rozliczenia podatku, to zgromadzenie niezbędnych dokumentów nie powinno stanowić problemu.

Do korzystnego rozliczenia podatku w Niemczech prawie zawsze konieczne jest przedstawienie zaświadczenia z polskiego urzędu skarbowego o dochodach innych niż osiągnięte w Niemczech. Aby takie zaświadczenie uzyskać trzeba uprzednio złożyć roczne rozliczenie w Polsce. Należy to zrobić na formularzu PIT-36 a dochody niemieckie ujawniamy na załączanym do niego formularzu PIT-ZG. Szybko, niedrogo i bez wychodzenia z domu można to zrobić np. korzystając z portalu szybkopit.pl.

Z rozliczeniem podatku w Niemczech nie warto czekać zbyt długo. Niemiecki urząd skarbowy nie ma wyznaczonego terminu na załatwienie sprawy a termin okres oczekiwania może wynieść od kilku tygodni do pół roku. Zazwyczaj rozliczenia składane w pierwszych miesiącach roku: lutym, marcu załatwiane są stosunkowo szybko. Później, w miarę jak coraz więcej deklaracji podatkowych spływa do urzędu, okres oczekiwania się wydłuża.

Z myślą o osobach, które pilnie potrzebują gotówki i nie chcą czekać na otrzymanie zwrotu z urzędu kilka lat temu wprowadziliśmy dodatkową usługę „Szybki zwrot”. W ramach tej usługi możecie Państwo zdecydowaną większość spodziewanego zwrotu otrzymać już w momencie oddania nam kompletu dokumentów potrzebnych do rozliczenia.